Investovanie v podielových fondoch z dlhodobého hľadiska pravdepodobne vygeneruje zisk. Sporenie s vkladovými produktmi, kde je kladná úroková miera, tiež klientovi vygeneruje zisk v podobe úroku. No a ako to už vo vyspelých štátoch platí, tak zisky je potrebné zdaniť.

Ak by sporenie a investovanie v podielových fondoch vygenerovalo úplne rovnaký zisk, tak napriek tomu stav účtu v oboch riešeniach bude odlišný. Nie, nie je to zapríčinené sadzbou z dane. Tá je ako pri vkladových produktoch, tak aj pri produktoch kapitálového trhu rovnaká – 19%.

Rozdiel je spôsob, akým sa platí. Pri vkladových produktoch je daň z úroku platená každý mesiac alebo každý rok. Zatiaľ čo daň z výnosu pri kapitálových produktoch je platená vtedy, keď sa klient rozhodne podielové listy odkúpiť. A to nemusí byť hneď, môže to byť napríklad po 10-tich rokoch alebo kľudne aj neskôr. Za tie roky sa výnos celý nakrátený reinvestuje a kto chápe finančnej matematike, tak vie, že zložené úročenie obzvlášť v dlhodobom období spraví citeľné rozdiely.

Porovnanie zdanenia pri odlišných spôsoboch sporenia

Porovnám investovanie 100 eur mesačne po dobu 30 rokov a sporenie na sporiacom účte tiež v rovnakej výške a rovnakom časovom horizonte. V tomto prípade si dám klapky na oči a výnos ako aj úrok, ktorý obe riešenia dosiahnu, bude rovnakých 5%. (Investičné produkty v dlhodobom horizonte spravidla dosahujú vyšší výnos ako vkladové produkty, ale s iným ziskom pri dvoch rôznych cestách sporenia by som sa k vysvetleniu daní nevedel dopracovať.)

 

vkladový produkt

produkt kapitálového trhu

vklad:

100 eur mesačne

100 eur mesačne

úroková sadzba / výnos:

5%

5%

daňová sadzba:

19%

19%

čistá úroková sadzba:

4,05%

-

spôsob zdanenia:

každý mesiac

na konci obdobia

stav účtu po 30 rokoch:

69 356 eur

73 168 eur

ROZDIEL:

3 812 eur

Pri sporení si v dlhodobom horizonte je lepšie zaplatiť daň až na konci obdobia, keď prostriedky potrebujete. To umožňujú iba investičné produkty kapitálového trhu. Rozdiel pri mnou zadanom teoretickom predpoklade je 38 stoeurových mesačných vkladov. Pri dosiahnutej rovnakej miere zhodnotenia vedie investovanie na kapitálovom trhu práve spôsobom zdanenia.

Spôsob zdanenia dáva výhodu investičným produktom reinvestovať výnos počas celej doby. Zložené úročenie spôsobuje, že sa prostiedky na investičnom účte zhodnocujú rýchlejšie ako keď sa úrok na nich každý mesiac ukracuje o daň, ako to je v prípade vkladových produktov.

Záver:

Dlhodobo investovať cez podielové fondy je lepšie ako dlhodobo sporiť cez vkladové produkty, keď už pre nič iné, tak kvôli daniam...

Ing. Marcel Onufer

Ing. Marcel Onufer

"Radím tak, ako by som chcel mať poradené, ak by som bol klientom ja."


Zobraziť profil

Kategórie

Finanční Experti newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta financií. Nenechajte si ujsť podstatné informácie a tipy.

Pomáhame vám robiť tie správne rozhodnutia ...

Kontaktujte nás