Ak je Váš osobný (rodinný) rozpočet na konci mesiaca v prebytku, tak vám umožňuje tvorbu rezerv. Vytvorený finančný vankúš tak neskôr môžete použiť na opravu pokazenej práčky, ťuknutého auta, dcérkinu stužkovú, rekonštrukciu,... bez toho, aby ste si zakaždým museli odniekiaľ požičiavať.

Sporiť sa dá aj do vankúša, no takéto sporenie predstavuje 4 hlavné riziká:

  • Skrýšu niekto objaví a prisvojí si jej obsah
  • Požiar – áno, bankovky horia veľmi dobre a alobalová fólia nepostačí :)
  • Mole – časom môžu bankovky zachutiť aj hmyzu
  • Inflácia

Vankúš teda na sporenie nie je ideálny. Trezor vyrieši krádež, požiar a aj hmyz, ale posledné riziko stále ostáva. Čo teda vyrieši infláciu? Napoviem vám - je to napríklad úrok, výnos alebo zisk.

Ako by teda malo vyzerať efektívne sporenie?

1. Náklady, poplatky, zrážky a dane – tie treba v prvom rade poznať, v druhom rade minimalizovať. Viete, sporiť si v produkte, kde sa vaše úspory za prvé 2 roky kdesi vytratia a na účte je holá nula asi nebude ideálne. A áno, aj takéto produkty existujú. I keď nie sú určené na sporenie, ale zvyknú sa tak predávať. Lacná správa sporiaceho účtu a malé, prípadne žiadne priebežné poplatky sú základom efektívneho sporenia.

2. Viazanosť. Termínované vklady, zmenky, dlhopisy... pri sporení je vždy dobré vedieť, kedy sa k prostriedkom viete dostať. Keď už pre nič iné, tak len preto, aby vám nenavrela žila na čele v čase, keď ich budete potrebovať. Odborne sa prístupnosť k vlastným peniazom nazýva likvidita. To som spomenul, len aby reč nestála... :)

3. Výnos vs. riziko – ak chcete infláciu porážať, je potrebné sporiť na miestach takých, ktoré sú výnosné, ale pri akceptovateľnej miere rizika. Internet ponúka rôzne špekulatívne sporenia sľubujúce výnos aj 300% ročne, avšak miera ich rizika je rovná ruskej rulete. Tieto nelicencované subjekty sa asi riadia kortešáckym heslom: „Nikto vám nemôže dať to, čo my vám vieme sľúbiť.“ A zvyčajne to skončí tak, že 9/10 sporiteľov sa premrštených výnosov nielen že nedočká, ale ešte aj príde o svoj počiatočný vklad.

4. Diverzifikácia alebo ako by povedal jeden známy investor: „Nikdy nedávajte všetky vajcia do jedného košíka.“ Ak máte úspor viac, tak ich rozhodne rozložte do viacerých bánk, investičných spoločností, sporiteľní alebo aspoň do viacerých aktív. Pekne „každé jedno vajíčko do jedného košíčka.“

5. Čas. Ten ovplyvňuje vhodnosť sporiacich produktov. Ak si chcete sporiť na pár mesiacov, tak nevoľte napríklad akciové podielové fondy, tie tancujú v rytme hospodárskych cyklov a polročné sporenie v nich nemusí mať šťastný koniec. Naopak, pri sporení na dôchodok sa na vlne hospodárskeho rastu poveziete relatívne bezpečne a efektívne.

Čakali ste konkrétny finančný produkt? Tie majú v batôžteku pripravené iba podomoví predajcovia. Pre konkrétne riešenie potrebujem počuť vaše očakávania, skúsenosti, zohľadniť váš rizikový profil, dobu sporenia... to je skutočná pridaná hodnota finančného sprostredkovateľa, ktorá vám zabezpečí, že naozaj dostanete to, čo potrebujete...

Ing. Marcel Onufer

Ing. Marcel Onufer

"Radím tak, ako by som chcel mať poradené, ak by som bol klientom ja."


Zobraziť profil

Kategórie

Finanční Experti newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta financií. Nenechajte si ujsť podstatné informácie a tipy.

Pomáhame vám robiť tie správne rozhodnutia ...

Kontaktujte nás