Ak sa chystáte vziať hypotéku a nechcete veľmi riskovať, tak pravdepodobne si popri nej vybavíte aj životné poistenie, ktoré finančné podlžnosti v prípade tragickej udalosti vyrieši.

Príklad: Partneri majú od banky hypotekárny úver v sume 100 000 eur, ktorý budú splácať ešte 30 rokov. Splatiť úver by v prípade smrti jedného z partnerov bolo pre toho druhého finančne veľmi náročné až nezvládnuteľné, preto si chcú poistiť toto riziko.

Aké majú na výber možnosti?

  • Možnosť A – poistenie smrti s konštantnou poistnou sumou vo výške ½ sumy úveru pre oboch partnerov
  • Možnosť B – poistenie smrti s klesajúcou poistnou sumou vo výške ½ sumy úveru pre oboch partnerov

 

Možnosť A

Možnosť B

Poistná suma v prípade smrti pre jedného z partnerov

50 000 eur

50 000 eur

Špecifiká poistnej sumy

Konštantná PS – počas celej doby sa nemení

PS sa znižuje každý rok o 3,33%

Suma v poisťovni 1

45,52 eur / mesačne

22,40 eur / mesačne

Suma v poisťovni 2

42,94 eur / mesačne

19,44 eur / mesačne

Suma v poisťovni 3

44,56 eur / mesačne

19,51 eur / mesačne

Priemer rozdielu cien medzi možnosťou A a B v %

53,91%

Pozn.: Kalkulácia je vypočítaná na poistnú dobu 30 rokov, poistnú sumu 50 000 eur pre jedného partnera a 50 000 eur pre druhého partnera. Obaja partneri sú zdraví a nevykonávajú rizikové povolanie ani nemajú rizikové športové aktivity alebo hobby. Vstupný vek oboch partnerov je 30 rokov. Poistenie sa dojednáva na 1 poistnú zmluvu a v niektorých poisťovniach výška poistného zohľadňuje aj aktuálny cenový bonus alebo je znížená akciovou kampaňou. Poistenie je vo všetkých prípadoch rizikové a zmluva neobsahuje žiadne ďalšie pripoistenia.

poistenie rizika smrti s klesajúcou poistnou sumou

Nastavenie poistenia smrti s klesajúcou poistnou sumou je ideálnou voľbou pripoistenia v prípade, že máte hypotekárny úver. So splácaním úveru totiž klesá dlžoba banke (istina) a s ňou v čase tiež klesá aj poistná suma pre prípad smrti.

Napríklad po 15 ročnom splácaní úveru banke nebudete dlžiť 100 000 eur, ale len niečo viac ako polovicu tejto sumy. Nie je preto potrebné vykrývať poistnú sumu 50 000 pre jedného dlžníka ako to je v prípade možnosti A, ale stačí vykrývať zhruba polovičnú sumu pre jedného dlžníka.

istina hypotéky

Zostatok istiny úveru po 15-ich rokoch splácania hypotéky. Priemerná úroková sadzba úveru v grafe je 3,5% ročne.

Správnym nastavením poistnej sumy dokážete v prípade životného poistenia len na tomto pripoistení ušetriť viac ako 50% mesačnej platby za poistku. Nemusíte preplácať na vysokej poistnej sume a pripoistenie smrti s klesajúcou poistnou sumou je ideálnou voľbou, ako sa ochrániť v prípade podlžností.

Riziko smrti nie je jediným rizikom, ktoré dokáže finančne ohroziť vašu situáciu v prípade, že máte hypotekárny úver. Do repertoára možných rizík spadajú kritické ochorenia (rakovina, infarkt, hluchota, slepota,...), ale aj invalidita či dlhodobá PN.

O správnom nastavení životného poistenia sa preto vždy raďte s finančným expertom!

Ing. Marcel Onufer

Ing. Marcel Onufer

"Radím tak, ako by som chcel mať poradené, ak by som bol klientom ja."


Zobraziť profil

Kategórie

Finanční Experti newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta financií. Nenechajte si ujsť podstatné informácie a tipy.

Pomáhame vám robiť tie správne rozhodnutia ...

Kontaktujte nás